SON YAZILAR
Anasayfa - Güncel - Kızlar, Haydi Gezelim!
Kızlar, Haydi Gezelim!

Kızlar, Haydi Gezelim!

Aramızdaki bazı şanslılar hariç çoğumuzun planlar yapacağı uzun tatiller için epey bir zaman olsa da tatillerden konuşalım bugün.

Yurt içi yurt dışı, dağ başı, deniz kenarı, kır evi, yalı, beş yıldızlı, pansiyonlu fark etmez. Tatili düşünmek bile güzel. Hatta sadece yolda olmak bile çok güzel. Bir otobüse binip sabah indiğiniz sahil kasabasında bir çay içip azıcık gezip tekrar bir otobüsle eve dönmek mesela. Yorucu mu dediniz? Bilmiyoruz. Biz yolda olmayı seviyoruz.

Tatil için plan yaparken pek çok seçeneğimiz var.

Eşe dosta sormak, google’a sormak, gezi rehberleri okumak, bir de kişisel gezi bloglarını taramak. (Bizce en yararlısı sonuncusu)

Ama akıllı telefonlar dünyasında sadece telefonunuzun rehberliğine ve cesaretinize güvenip yollara düşmek de mümkün artık. Cesur olun ve şu uygulamaları telefonunuza indirin yeter.

En klasiği tabii ki GOOGLE MAPS.

google_maps

Gelişen uygulamalar dünyasında alternatifleri olsa da Google Maps bir klasik. Alternatiflerini indirseniz de klasiğinin telefonunuzda olmasında fayda var. Seyahat ettiğiniz şehrin sokaklarında kaybolmak fantezisi de bir yere kadar diyorsanız google maps işte burada:

Kalacağınız otel, motel, pansiyon konusunda sizi zar atmak zorunda bırakmayacak bir uygulama: TRİPADVISOR.

tripadvisor-mobile

Konaklayacağınız yerleri, konaklayanlar tarafından yapılan yorumları okuyarak, fotoğraflarıyla görerek seçmenizi sağlıyor. Aslında mevzuya yanlış da girdik. Sadece konaklanılacak yerler değil, gittiğiniz yerdeki her tür mekân için öneriler mevcut bu uygulamada. Görülecek, yemek yenilecek, turlanacak. Kısacası pek faydalı olan bu uygulama şurada:

 

En ucuz uçak biletlerini bulmanın en popüler yolu: SKYSCANNER

skyscanner

Gezginlerin gezemeseler de günde beş kez kurcalayıp ucuz uçak biletlerine dalıp gidip hayal kurmaktan vazgeçemedikleri bir uygulama. Farklı havayollarını – en bilineninden en bilinmeyenine- tarayıp size istediğiniz tarihte en ekonomik uçak biletini bulmanız konusunda yardımcı olan, listenize aldığınız uçuş rotası konusunda değişen fiyatları alarm yoluyla ileten gezgin dostu bir uygulama. Hayal etmek için bile indirmeye değer. Şurada

 

Dünyada giderek artan oranda evlerini tatilcilere açan ev sahiplerini bulacağınız pansiyonumsu bir tatil seçeneği için AİRBNB

airbnb-mobile

-Bu fikirden hareketle yazılacak 5. sınıf senaryolu 8. sınıf Hollywood korku filmlerini izlememeniz önemle rica olunur. – Evet, epey bir maceracı ruh gerektiriyor. Ama kullananlar çoklukla memnuniyetlerini dile getiriyorlar. Gittiğiniz ülkede odalarını kiraya veren ve bu odaları kiralamak isteyenleri buluşturan bir uygulama. Kullananlar uygulamanın artısı olarak geliştirdikleri dostlukları da yazmadan edemiyorlar. Ucuz bir konaklama için değişik bir alternatif. Bakayım bir şuna diyorsanız, buyurun.

Seveni de çok, sevmeyeni de. Birçok yerdeki otel, motel, pansiyon hakkında detaylı bilgi barındıran, rezervasyon yapmanızı sağlayan, benzerler arasındaki fiyat kıyaslamasına olanak veren bir uygulama: BOOKING.

Booking.com-mobile

Dünyanın en büyük otel rezervasyon sitelerinden biri olan booking.com’un uygulaması. Bünyesinde 330.000′den fazla otel, 41.000 civarlarında lokasyon 20 milyondan fazla yorum ve puanlama barındıran bu uygulama, verdiği en iyi fiyat garantisini,  olur da daha ucuz fiyata denk gelirseniz aradaki farkı ödemek iddiasıyla destekliyor. Oldukça iddialı değil mi? Deneyin bakalım şuradan.

Seyahat çantanıza ne koyacağınız elbet öncelikle size kalmış ama hava durumunu bilseniz daha pratik bir yolla çanta hazırlama işini halletmiş olmaz mısınız? Hava durumunu öğrenmek içinse tek geçeceğimiz uygulama ACCUWEATHER.

accuweather_mobil_uygulama

2.7 milyon farklı konum hakkında hava durumu tahmini sağlayabilmesi ile hava durumu tahmininde bir adım öne çıkan bu uygulama, 10 güne kadar uzanan bir planda size gideceğiniz yerin hava durumu tahminlerini sunup sürprizleri az da olsa bertaraf etmenizi sağlayabiliyor. Elbette unutmamak lazım ki, hava dediğin üfürükten nem kapıp değişebiliyor. Siz siz olun değişime karşı da birkaç şey atıverin çantanıza. Accuweather şurada.

Bu yazı bitmez. Uygulamalar dünyası o kadar çok seçenek barındırıyor ki. Yine de son bir öneri. Gittiğiniz ülkede basit de olsa iletişim sorununuzu aşmanız için temel bazı kalıpları kullanmanıza yardımcı olacak bir uygulama. SEYAHAT KONUŞMA KILAVUZU.

seyahat_konuşma_kılavuzu_mobil_uygulama

En çok gereksinim duyacağınız kategorilerde en çok kullanacağınızı düşündükleri cümlelere ulaşmanızı sağlayan bu uygulamayı da atın cebe bizce. Aslında Cem Yılmaz’ın dediği gibi, çok da kasmayın. Little little in to the middle yani  :) Buyurun bakalım, bu da şurada:

Aramızdaki bazı şanslılar hariç çoğumuzun planlar yapacağı uzun tatiller için epey bir zaman olsa da tatillerden konuşalım bugün. Yurt içi yurt dışı, dağ başı, deniz kenarı, kır evi, yalı, beş yıldızlı, pansiyonlu fark etmez. Tatili düşünmek bile güzel. Hatta sadece yolda olmak bile çok güzel. Bir otobüse binip sabah indiğiniz sahil kasabasında bir çay içip

Genel Değerlendirme

Kullanıcı Değerlendirme: 4.7 ( 1 oy)
0

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Zorunlu alanlar işaretlendirilmiştir. *

*


7 − = bir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Başa Dön